Estetická skupinová gymnastika a skvělý výsledek na Mistrovství světa!

13.08.2019

Letos jsme se po několika letech opět vrátily také k estetické skupinové gymnastice (ESG), která při oddíle TJ Sokol Praha 7 historicky existovala vedle moderní gymnastiky. Ačkoli moderní gymnastika pro nás zůstává prioritním odvětvím, ESG představuje možnost realizace pro starší gymnastky, které si chtějí vyzkoušet něco nového a využít veškeré dovednosti techniky těla, které si doposud vybudovaly během tréninků moderní gymnastiky.

Co to je estetická skupinová gymnastika?

ESG je umělecký sport, který vznikl původně ve Finsku a první mezinárodní závody se konaly v roce 1996. ESG se vyznačuje tím, že klade velký důraz na plynulost pohybu těla, výraz těla i obličeje, celkovou uměleckost a mnohdy až divadelní projev a specifické choreografie vyjadřující určité vybrané téma. Cvičí se pouze bez náčiní a ve větší skupině čítající šest až deset gymnastek. Stejně jako moderní gymnastika, ESG vyžaduje flexibilitu, rovnováhu, sílu a dynamiku do skoků nebo spoluprací ("zvedaček") a především synchronní provedení. Narozdíl od moderní gymnastiky, jak již bylo naznačeno, je daleko důležitější umělecká stránka projevu a estetika choreografie.

Náš tým a úspěchy

Tento rok se našemu oddílu podařilo sestavit silný juniorský tým osmi gymnastek (Diana Avtová, Tereza Hoffmannová, Barbora Říhová, Lucie Vintrová, Sabrine Almargni, Diana Mirošničenko, Jessica Wiederová, Tina Smějová). Skupinu vedla trenérka a rozhodčí Petra Smějová. Na trénování se vedle Petry podílely i další trenérky našeho oddílu.

Děvčata přípravu neměla vůbec jednoduchou vzhledem k tomu, že některé gymnastky souběžně se skladbou trénovaly také volné sestavy na MČR kadetek. Bylo tak třeba skloubit tréninkové rozvrhy tak, aby na vše zůstal dostatek času, což samozřejmě znamenalo navýšení počtu tréninkových hodin.

Holky se zúčastnily několika závodů na domácí půdě, MČR, dále světového poháru v Singapuru, a především Mistrovství světa ve španělské Cartageně, kam se kvalifikovaly z MČR.

Na MČR v ESG, které bylo jejich prvním závodem v sezóně, obsadily první místo. Druhá se umístila děvčata oddílu SK MG Mantila Brno, třetí místo obsadil tým GK Velký Týnec a čtvrté KMG Zlín. První tři týmy se z MČR přímo kvalifikovaly na Mistrovství světa.

Závod v Singapuru byl pro naše gymnastky velkým zážitkem, a hlavně cennou zkušeností. Celá akce zabrala týden a zahrnovala dlouhý let, nutnost vypořádat se s časovým posunem, s velkým klimatickým rozdílem a v neposlední řadě s obrovskou konkurencí z mnoha zemí světa, včetně favoritek z Finska a Ruska, pozdějších medailistek na Mistrovství světa, a dalších silných týmů. Holky se dokázaly ve správnou chvíli zkoncentrovat a první den předvedly téměř čisté provedení, za které byly odměněny 6.-7. místem. O příčku se dělily s Estonkami (družstvo Arabella), které obdržely totožnou známku. Ve finále naše gymnastky udržely výkon a podařilo se jim Estonky porazit a obhájit si tak výsledné 6. místo.

Příprava ESG vrcholila společně s přípravou na MČR kadetek. Hned po víkendu, kdy se toho mistrovství konalo (a obě Dianky si odvezly zlaté medaile), stihly holky jen pár tréninků a rovnou odlétaly do Cartageny na MS. Holkám se v nejlepší formě podařilo zacvičit čistě a první den získaly známku odpovídající 12. místu. Do finále se kvalifikovalo 12 družstev, přičemž ale vždy platí, že za jeden stát mohou do finále postoupit pouze dva týmy. V důsledku tohoto pravidla se do finále nedostal jeden tým z Ruska, z Finska a z Bulharska, které by se jinak do první dvanáctky vešly. Po jejich vyškrtnutí naše holky poskočily na 9. místo. Druhý den ve finále dokonce ještě výsledek vylepšily o jedno místo a umístily se tak na úžasném 8. místě v konkurenci 35 týmů z celého světa.

Jednalo se o obrovský úspěch, jakého se dlouho českým gymnastkám na MS nepodařilo dosáhnout. Zlato vybojovaly gymnastky z Finska (OVO Junior Team), druhé místo obsadil ruský tým (VICTORIA STRELA), třetí také gymnastky z Ruska (VICTORIA). SK MG Mantila Brno (Team Hope) se umístila na 29. místě, GK Velký Týnec (Team Infinity) na 31. místě.

Největší poděkování patří hlavní trenérce Petře Smějové ale i zbytku trenérského kolektivu, který se snažil vytvářet holkám co nejlepší tréninkové podmínky, dále rodičům za jejich velkou podporu, gymnastkám za jejich poctivou práci a v neposlední řadě chceme poděkovat také všem ostatním českým týmům za velkou podporu přímo v hale na Mistrovství světa a vytvoření skvělé závodní atmosféry.

_________________________________

Výsledky MS Cartagena k nahlédnutí zde.

Záznam z prvního dne MS (Preliminaries) zde.